Jdi na obsah Jdi na menu
 


103. SAŠA

Když jsem se zeptal svojí ženy, co bychom měli pořídit naší dceři ke čtyřiačtyřicátým narozeninám, nebyl jsem její mizernou odpovědí bez nápadu ani trochu překvapen.

„Já upeču dort a ty koupíš něco v drogerii“. Taková blbost! „No, abys věděla, tak já už jsem dárek zařídil. Celý týden chodím na statek, kde mám vybranou kozu, a aby si na mě zvykla, nosím jí staré pečivo, zelné listí, mrkev a taky jabka.“ Na to řekla babka: „Kozu? Vždyť ty s kozama nemáš žádné zkušenosti!“ „Co ty víš? Pro kozy jsem měl vždycky slabost.“ Na to moje choť nasadila rezolutní tón a vyslovila jediné slovo: „Hulváte!“ Abych předešel válečnému konfliktu, tvářil jsem se, jakože jsem její agresi přeslechl a vysvětlil jí, že nejlepším přítelem člověka nemusí být vždycky jenom pes nebo lednička. Taková koza přece může přispět k rodinné pohodě a povznést sváteční atmosféru rodinného krbu. Na to se moje drahá zaculila jako Mona Lisa (ne koza Líza), a to byl signál souhlasu pro realizaci mého bezkonkurenčního nápadu.

Převézt kozu na latifundie naší dcery nebyl žádný problém. Dostala psí obojek, pampersku maxi a do kufru mého auta si bez potíží vyskočila sama. Na rozdíl od mojí ženy mi do řízení vozidla ani nemekla, což jsem oceňoval a její správné normy chování dal své drahé za příklad.

Narozeninový dárek vyvolal v celé ulici nebývalý rozruch.  Všechny školou povinné děti se shromáždily a ulicí zaznívaly projevy nadšení a jásavé výkřiky: Ách, óóch, jéjej, jeminánku, to je krása! a podobně. Všechny děti si chtěly kozu pohladit, povodit, nabídnout jí něco k snědku. Nový miláček ulice byl ustájen v ohradě na pozemku za domem společně s ovečkami. Největší radost z dárku k čtyřiačtyřicátinám měla naše vnučka, čtvrťačka Andrejka a hned si zavedla deníček s nadpisem KOZA SAŠA:

7.4.2016: Mamka má narozky a od dědy dostala kozu. Všem dětem v ulici se moc líbí a mně se líbí nejvíc. Nelíbí se ale našim ovečkám, ony se jí bojí, i když jsou větší. Ani na noc nechodí do svojí salaše a spí raději venku, protože se v ní zabydlela Saša.

8.4. Se Sašou a ostatními dětmi z ulice chodíme na procházky a učíme ji povelům. Už umí : sedni!, lehni!, ale popros a přines ještě neovládá.

9.4. Dnes taťka ovečkám přivezl nového beránka, protože Bertíka jsme už snědli. Dostal jméno Barnabáš. Hned se s ovečkami skamarádil, ale kozy se taky bojí a proto s nimi spí venku. Dnes koza Saša přeskočila ohradník a šla na návštěvu k sousedům. Rozumí si s jejich fenkou Aidou, ta se jí nebojí. Saša Aidě sežrala všechny granule Pedigree.

10.4. Saša dělá bobky stejné jako granule Pedigree. Dnes skoro celé odpoledne stála na hnoji, prskala a vrtěla ocáskem. Zavolala jsem dědovi, jestli není nemocná, když spořádala žrádlo pro pejsky. Děda řekl, že: „když se kozy prskají, ocáskama mrskají. S tím nic nenaděláš“. Děda kozám rozumí.

11.4. Taťka říkal, že na druhé straně pozemku bude muset postavit přístřešek pro kozu, aby se sama neroztahovala v salaši našich oveček, takový přepych si prý nezaslouží. A taky řekl, že by děda udělal líp, kdyby místo zvířete mamce raději koupil třeba lak na vlasy. A ještě se zmínil, že prý jsou si s kozou dost podobní, nebo něco takového, já jsem mu moc dobře nerozuměla, protože to mluvil potichu.

12.4. Dneska, hned po příchodu ze školy jsem si napsala úkoly, abych mohla s kozou a dětmi z ulice na společnou procházku. Bylo hezky, a tak jsem je psala venku pod pergolou, která je spojená s obývákem. Když přišel taťka z práce domů, zarazil se a vyslovil neslušné slovo. (Doprd…). Pak zbledl, zezelenal, zrudnul…, až se nad ním vytvořila duha. Na jeho televizním gauči spokojeně odpočívala koza. Pak krvelačně zařval: „Zítra půjdeš na pekáč!“

13.4. Hned ráno, ještě před odchodem do školy jsem schovala všechny pekáče.

                                                                                         Dědek a taky Andrejka

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

maratonec

(roman, 31. 5. 2016 22:15)

jsem si myslel že to bude članek o našem nejlepšim maratonci Sašovi ale to nevadi.čau.roman

Pochvala

(Zdena, 21. 4. 2016 9:25)

Milé, vtipné, elegantní. Z.

Jako obvykle - pěkné a vtipné !

(Jirka, 11. 4. 2016 17:45)

Pěkné - ale proč to je dvakrát ?