Jdi na obsah Jdi na menu
 


104.Č U N Í C I

27. 4. 2016

Milí přátelé, v dnešním vyprávění se vydáme na malý výlet do říše zvířátek.

Vy, kteří jste všímaví a občas zajdete na procházku do našeho města a okolí, mi zajisté dáte za pravdu, že populace zdivočelých čuníků neskutečně vzrostla. Vyskytují se v naší blízkosti, přesto je nejsme schopni rozpoznat, jelikož ne sebe vzali lidskou podobu. Dokonce se na svoji záškodnickou činnost dokázali i specializovat. Uvedu příklady:

Čuník příměstský - je druhem, který se pohybuje zejména v parcích, lesích a lesoparcích. Přírodě dokáže k recyklaci nabídnout neuvěřitelné množství materiálu, jako jsou pet láhve, plechové obaly, láhve od alkoholu a dokonce neváhá sem na vlastním hřbetu přinést pneumatiky či pračku. Čuník příměstský pracuje usilovně, cíleně a nezná překážek. Dalo by se říct, že se řídí heslem ,Překonej sám sebe a vytrvej!‘

Čuník balkonový - je druhem rovněž mimořádně aktivním, a přesto nemusí chodit až za město. Ten svoje správné normy chování vidí v odhazování cigaretových nedopalků přímo ze svého balkonu do trávníku. S uspokojením si pak libuje nad tím, jak se mu podařilo barevně vylepšit městskou zeleň, která mu pak v jeho očích připomíná krásně rozkvetlý záhon.

Čuník umělec – svoje duchovní blaho spatřuje v ničení cizího majetku svými sprayerskými výtvory. Tento druh Čuníka zahalen kapucí pracuje hbitě a s nadšením. Na svoje dílo je pyšný, ačkoliv všichni normální lidé jeho tvorbu pokládají za projev ubohého dementa.

Čuník noční – je zvlášť zákeřný druh, protože svoji činnost provádí zbaběle pod rouškou tmy, v noci, kdy občané města kopou do peřin. (Vlastně by rádi spokojeně kopali do peřin.) Když se s mozkem nacucaným alkoholem vrací ze svojí oblíbené putyky ke svému domovu, dokáže probudit půl sídliště, převrátit co nejvíce popelnic, kontejnerů na odpad a pokud se zadaří, ještě je i podpálit. Holota nezvedená!

Jistě si řeknete  ,Proč tomu tak je?‘ Odpověď je jednoduchá:  ,Problém tkví v absenci přirozených predátorů.‘ Profesionální strážci městského pořádku soupeří s dopravní policií a mají spíš spadeno na řidiče, kteří mnohdy nemají kde zaparkovat.  Čuníkovi finanční napomenutí v podobě pořádkové pokuty neudělí a běžný občan nemá dost odvahy k tomu, aby se negramotovi postavil tváří v tvář.

A tak se svolá brigáda na úklid města pod názvem „Ukliďme Česko“ a hned se najdou kritici, kteří tuto akci napadají: „Jak za komoušů v akci Z….,  podbízejí se západu, protože se jedná o kopii americké akce ,Let’s do it‘…., naši mocipáni už nevědí, jak by se zviditelnili …“ atd. Je přece osobní věcí každého, jestli sobotní dopoledne jednou za rok věnuje úklidu města, dá přednost polehávání na gauči, pobíhání po marketech, nebo se svobodně rozhodne jakkoliv jinak. Kritiku směřujme k těm, které jsem nazval Čuníky, a neváhejme vyhlásit jim válku. Všem osmdesáti účastníkům úklidové akce, ve které se zlikvidovalo jedenáct tun odpadu je potřeba vyslovit pochvalu a občany města vybídnout k tomu, aby získali odvahu a Čuníkům se postavili na odpor.                                                       

                                                                                                                                                Dědek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dědku volby se blíží K A N D I D U J

(bívalí kamarád, 19. 5. 2016 20:06)

Nou koment