Jdi na obsah Jdi na menu
 


43.ZATÁČKOVÁNÍ, SJÍŽDĚNÍ A SKÁKÁNÍ

11. 3. 2010

Pranostika říká, že v březnu se má vlézt za kamna, ale já jsem jiného názoru a to: „Březen, na lyžích se svezem“. Paní zima se oblékla do fungl nového bílého kabátu a pozvala nás do hor na klíčovou a recesní akci měsíce -„LYŽNÍCI 2010“. Čtvrtý ročník historického závodu proběhnul tentokrát na Bílém Kříži za účasti dvaačtyřiceti mistrů sněžného sportu na dobových lyžích a v dobových kostýmech. Já jsem pro tuto akci z šifonera vytáhnul obleček po dědovi, o který se zvlášť pečlivě starám, ježto pochází z doby, kdy můj fotřík se svým nástrojem občůrával ploty a vůbec netušil, že jednou….no zkrátka jsem se narodil asi tak o dvacet let později. ( Jednou mě napadl čokl, když jsem v něm jel na veteránské moto závody, tenkrát mě naštěstí zápach naftalínu zachránil před poškozením tak úžasného oděvu.) Louka byla parádně zasněžená, trať pro tři závodní discipliny vzorně připravená, občerstvovací stanice pod sportovištěm nabízely možnost doplnění chybějících tekutin i kalorií. Jasně, že grogu a grilovaným žebírkám mnozí  borci dali přednost už před zahájením nervydrásajících bojů na trati, což se jim samozřejmě vymstilo, neboť plný břuch a parkinsonovské pohyby po požití voňavého nápoje, nemohly na trati vést k podání uspokojivého výsledku. První disciplinou bylo „zatáčkování“. V moderním světě se říká slalom, jenže zatáčkování v telemarku, v elegantních obloučcích, to je úplně jiná podívaná. Muži v pumpkách, sakách s kravatou, ženy v sukních a s nezbytnými kloboučky, to je paráda! Druhou disciplínou bylo „sjíždění“.Znovu musím podotknout, že výraz pro zběsilý ,sjezd‘ nemá se sjížděním svahu nic společného.Lyžník sjíždí tak, aby si měl možnost každý vychutnat jeho styl i oděv, obvykle se odráží pouze jednou dlouhou holí, na svahu se chová mravně, k dámám se chová vždy galantně. Třetí a poslední sportovní disciplinou dnešního dne bylo ,skákání‘. Vůbec ne skoky, či lety na lyžích, nýbrž poctivé skákání. I této nejnáročnější discipliny se zúčastnilo všech dvaačtyřicet borců,-od jedenáctileté dívenky,  přes dorostenky tak kolem padesátky, až po pětašedesátiletého kmeta, kterým jsem byl já. V disciplině skoky jsem si vytvořil osobáček a doskočil do vzdálenosti čtyři metry a pětašedesát cenťáků. Slabší nadšenci zimního sportu předvedli místo skákání pouhé hopsání, ale přesto vždy dbali bravurního projevu.

Když rozhodčí oznámili konec závodů, to už si slunko pomáhalo za koruny stromů. Rozbory výkonů a vyhlášení výjimečných výsledků bylo provedeno na chatě a akce pokračovala bujarým veselím, prý až do hodně pozdních hodin, protože bylo zajištěno i ubytování. Já jsem však jel domů.

„Tak co Dědku, ukaž svoje hýýýždě!“ , přivítala mě doma drze moje parťačka babka. Právě se pohybovala mezi rozloženými reklamními letáčky a barevnými fixy si do nich dělala poznámky, aby vyhodnotila svoje úspěšné tažení mezi regálama. Říkám jí: „Ty se chystáš malovat, že zakrýváš stoly a podlahy?“  „Nech si svoje pejorativa a vysypej ze sebe kolik bylo zlomených lyží, hůlek, končetin, kolik tě ta sranda stála,…mluv!“ Nahlédnul jsem do jejích poznámek a vidím: Penymarket: jogurty,suš.ovoce…….Hypernova: prací prášky, hyg. potřeby…..Albert: pečivo,nápoje….Orel: zelenina, ovoce….Billa: sýry, salámy….a moře dalších nezbytných položek. Říkám jí: „Očekáváme snad hladomor?“ „Ty mlč! Už jsi zase dětem sežral všechny nanuky“. Zakontrovala moje vedoucí. Potom přehodila vexl a informovala mě, co psali v ,drbně‘, jakoby mě to zajímalo. Která celebrita si nechala udělat nové silikony a kolik dostala za hambaté fotky, kdo kterou krasavici zase opustil, kolik se spapalo dobrot a vybumbalo šampíčka na poslední párty a podobné kraviny. Když mi přednášela, co je nového v politickém dění, to už jsem měl přepnuto na svůj program a ve své vynálezecké kebuli jsem spřádal další plán. Je to jasné. Dokud na rybnících ještě drží led, musím bezpodmínečně uskutečnit retro-akci na ledě. A tak se taky stalo.

                                                                                        Váš Dědek

 

Náhledy fotografií ze složky Kočárkiáda & Lyžníci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Májová veselice - Dětmarovice

(zrzka, 30. 3. 2010 11:30)

Velice srdečně pozdravuji a jak jsem slíbila, zvu Vás na Májovou veselici v pyžamkovém stylu, která se uskuteční 15.5.2010 od 19.00 hod. v Dětmarovickém stánku místních sokolů. Vstupné je 200,- Kč včetně večeře a lístky lze objednat na mém, níže uvedeném telefonním čísle :o) Srdečně Vás, jakožto i všechny Vaše známé, jakožto i všechny Vaše příbuzné zveme. Mějte se hezky a dejte vědět zda a v jakém počtu byste eventuelně dorazili.
zrzka Iva z Dětmarovic
zrzka71@seznam.cz
tel. 604 622 987