Jdi na obsah Jdi na menu
 


48.Lázek si smajlíka nezasloužil

1. 10. 2010

Jsou prázdniny a můj návrh, že o víkendu odcestujeme za poznáním někam mimo region, byl smečkou mých rodinných příslušníků pochválen a schválen. A tak jsme opustili náš rodný Beskyd a vydali se do spřátelené země v Orlických horách. Cílem našeho putování bylo prozkoumat zdejší kraj a navštívit osm rozhleden: Na Suchém vrchu, Rozárku, Andrlův chlum, Kozlovský vrch, Křížovou horu, Val, Háj a také Lázek. Navštívená místa si vždy ohodnotím tajnou značkou, např. smajlíkem s větším úsměvem, nebo smajlíkem se smutným výrazem, avšak k Lázku jsem přidal fungl novou značku, ve tvaru kosočtverce s čárkou a pod čárku přimaloval  nasupený knír. Vysvětlím proč. Na ceduli u rozhledny je psáno: Provozní doba út – ned.  10 – 19 hod., další informaci poskytuje plakát s textem: „ Jsem v chatě, klepejte“. Jdu k chatě, abych zaklepal, jak mě vybízí nápis. Lehce zaklepu na okno,(na vrata plotu by to asi nemělo smysl), ….a nic. Zaklepu po druhé, abych majitele probral z nedělní odpolední siesty. Tu se rozletí okenice a místo odpovědi na pozdrav spustí nerudný muž s bujným knírem pod nosem agresivní smršť: „Co mi tady mlátíte do oken-vypadněte!“a zavřel. Volám:„ Je tu cedule, že se má klepat, chceme na rozhlednu!“  Opět se otevře okno „Řekl jsem vypadněte, je zavřeno !“  „Alespoň pohlednici nám prodejte, ať máme vzpomínku na tak úžasnou událost“, žebroním a připadám si jako Ivánek před chaloupkou Ježibaby z Mrazíka. Ježidědek naposledy vztekle otevřel okenici a stačil už jen zasupět, z nosu, úst a uší vypustit oblaka dýmu a páry, pak okno zavřel definitivně. Taktéž my jsme definitivně opustili soukromý pozemek rozhledny Lázek s úžasným zážitkem, na který hned tak nezapomeneme.

Drazí přátelé!  Na cestách za poznáním vám přeji, ať potkáváte samé milé a přívětivé tváře, nerudní škarohlídi nechť vás míjí velkým obloukem.

                                                                Váš Dědek Beskydský         18.7.2010

Já to nevzdám!

Láska k Lázku je tak silná, že jsem se na začátku září opět vydal probádat krajinu z nejvyššího vrcholu Zábřežské vrchoviny. Kecal bych, kdybych řekl, že pouze návštěva nedobytné rozhledny byla důvodem tak dlouhé cesty. Běžel se totiž závod Českého poháru v běhu do vrchu z obce Sázava na vrchol kopce Lázek. Odfuněl jsem si svých osm kiláků a už se řítím k rozhledně. Ten „divnej vrchní“ za výčepem se zase tváří jako bouřkový mrak a přitom je tak pěkný den. Zaplatím deset kaček za pohlednici a pětadvacet bez biletku jako vlezné na rozhlednu, (teda žádná láce), když mě napadlo, jestli ten Belzebub svůj image nehraje, aby nalákal veřejnost, zejména těch, co mají neposlušné děti. (Taková blbost se může zrodit jen v nedokysličeném mozku po únavném běhu, a tak podivného chlapa za pípou přestávám řešit.) Nakonec  je dnešek fajn den. Hezké výhledy, slušné počasí a hlavně, kolem spousta usmívajících se lidí.

                                                                                                               5. 9. 2010 D.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Provoz či spíše neprovoz rozhledny

(Míla, 24. 6. 2015 22:22)

Dnes 24.6.2015 s překvapením zjištěno, že nikde nikdo, objekt včetně rozhledny otevřen (evidentně násilně a již delší dobu) a vše vyrabováno. Připomíná to útulek bezdomovců. Rozhledna stojí, nejspíš je i provozuschopná a vstup zdá se "volný"!? Já si netroufl!