Jdi na obsah Jdi na menu
 


49. Ponožkové svátky klepou na dveře

29. 11. 2010

„Milý Ježíšku. Po celý rok jsem byla hodná, poslouchala rodiče, dokonce i dědu, ve škole jsem dávala pozor, ba i na klavír pravidelně cvičila. Ke svému lepšímu žití však potřebuji několik nezbytných dárečků, a protože se Vánoce kvapem blíží, posílám ti seznam mých požadavků: Dotykový mobilní telefon, MP4, notebook, snowboard, kolo, trampolínu, pejska, vlasovou a nehtovou kosmetiku, náušnice a CD Lady Gaga. S pozdravem NIKI.“

„Drahá Niki! Ježíšek do konce letošního roku zrušil svůj úřad, jelikož si v tomto mizerném podzimním počasí uhnal souchotiny a toho času je na léčení v Karlově Studánce. Z výše uvedených požadavků stejně není skladem žádná položka, ale mohu nabídnout větší množství štrykovaných štramplí a ještě větší počet ponožek v akci, které k Vánocům neodmyslitelně patří, stejně jako bramborový salát se smaženou rybou, vůně jehličí a purpury i nazdobené stromečky a koledy. Pokud ti nabídka našeho sortimentu nevyhovuje, obrať se na sekretariát konkurenčních firem Dědy Mráze, nebo Santa Klause.

                                                           Vánočnímu shonu zdar, Ježíškův tiskový mluvčí Dědek“

Takto jsem obratem fňučce odpověděl na její objednávku a ponořil se do vzpomínek, jaké to o vánocích bylo, když jsem měl deset roků já.

Celý den jsme nedostali najíst, protože to se má, aby večer bylo zlaté prase. Nikdy jsme s mým o šest let mladším bráškou zlatého vepře neviděli, protože jsme chodili tajně do špajzu na cukroví, pokud ho ovšem už dříve nesežral pes. Večerní rituál byl vždy stejný. Rybí polévka, smažený kapr se salátem,  ještě jsme museli aspoň ochutnat krupicovou kaši pokapanou medem a posypanou sekanými sušenými švestkami a ořechy. Pak přišlo zvonění a překotný úprk ke stromečku. Dárky byly vždycky stejné: Celá sada ponožek, štrykované štrample, modré tepláky, vždycky o nejméně jedno číslo větší a nezbytný doma pletený svetr s překrásnými barevnými vzory. Když jsme tenkrát nad úžasnými dárky dojásali a předvedli, jak nám všechno krásně sluší, odešli naši rodiče na půlnoční mši.

Můj povedený bratr se rozhodl, že místo spánku si prodlouží krásnou štědrovečerní atmosféru a ještě jednou si na stromečku zapálil svíčky a prskavky. Nejdříve vzplanul umělý sníh z vaty, posléze fungl nová paličkovaná záclona, kterou si matka pořídila specielně pro tyto sváteční dny. Boj s živlem sice netrval dlouho, bylo však nutno zahladit stopy a zaretušovat vzniklé škody. Vyvětrali jsme místnost, zlikvidovali ohořelé ozdoby stromku, ale co uděláme se záclonou?  Bráška řekl: „ Uštíhneme ji a máma ši bude myšlet, že še jí šlažila pši planí“. A tak jsme záclonu ustřihli, aby si máma myslela, že se jí srazila při praní. Je jasné, že i přes naše mimořádné zahlazovací úsilí jsme byli ihned po návratu rodičů odhaleni a i když jsme předstírali hluboký spánek, byli jsme nemilosrdně vytaženi z postele a podrobeni výslechu. Sváteční atmosféru završil otec jeho oblíbeným výchovným prostředkem-gumovým pantoflem, a na holou. Tož takové to byly pěkné Vánoce. Dalších pětadvacet let jsme pak s bratrem od otce dostávali v krabici zabalený vždy stejný dárek- ohořelý kus záclony. O zálibě v pyromanstí mého povedeného bratra bych mohl vyprávět celé hodiny. Např. o tom, jak si vysloužil zákaz vstupu do Národního divadla, nebo jak pod vlivem alkoholu, kouřící a spící podpálil Vysokou vojenskou školu, na které tehdy studoval. Snad až jednou příště, když jsou tady ty svátky klidu. Ale zato vám teď nabídnu recept na fajnou rybí polévku, jak jí dělala naše matka a nejen na Štědrý den:

Přibližně třicet dkg ryby dáme v osolené vodě vařit s bobkovým listem, novým kořením a snítkou rozmarýnu. Když je ryba měkká, vývar scedíme, maso obereme od kostí a vrátíme do vývaru, který odstavíme. Ve druhém hrnci na sádle orestujeme na proužky nakrájenou středně velkou cibuli, jednu zelenou papriku, čtyři oloupaná rajčata a dva stroužky česneku. Pak zalijeme vodou tak, aby zelenina byla sotva ponořená, osolíme. Do poloviny hrnku odlijeme vývar, přidáme pět lžiček sladké mleté papriky, jednu lžičku pálivé papriky, rozmícháme a vlijeme zpět do vývaru.  Když je zelenina uvařená, slijeme obsahy obou hrnců, přidáme dvě rozsekaná na tvrdo uvařená vejce. Na talíři pak ozdobíme pažitkou a natí petržele, přikusujeme bílé pečivo. Nechte si chutnat.

Drazí přátelé! Do nadcházejících svátků vám přeji, ať potkáváte samé milé, usměvavé a přívětivé tváře, škarohlídy ze seznamu svých přátel včas vyškrtněte. Vypněte televizi a svojí schránku přelepte nápisem „Vaše reklamní letáčky si strčte do pr-yč“. Radost a poučení hledejte se svými nejbližšími v přírodě a sportu.

                                                                             Hezké Vánoce přeje, váš Dědek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář