Jdi na obsah Jdi na menu
 


56.Náš trafikant

14. 10. 2011

NÁŠ TRAFIKANT

 

Trafikant nikdy nemůže být hejtmanem. Císař pán by mu nesvěřil dalekohled. Raněnej voják však může dostat trafiku, ale trafikant hejtmanem? Nikdy!“

(Řekl v Postřižinách Pepin.)

 

Vyrůstal jsem na periferii okresního města v době, kdy se ještě při pozdravu smekala čepice a to i když mrzlo. Všichni obyvatelé naší čtvrti se k sobě chovali pozorně a vstřícně, všichni se vzájemně potřebovali. Dobře jsem měl zmapovaný rajon a jako malý kluk věděl, na který zvonek zazvoním, až půjdu nechat opravit boty, kde koupím domácí mlíko a vejce, kdo mě vytáhne z maléru, až zase někde při branných hrách vysklíme okno, kde bydlí kovář, kamnář, krejčí, truhlář, porodní bába, hrobník…. Lidé se k sobě fakt chovali přátelsky, ale nevím, jestli to nebylo dáno jakousi poválečnou euforií nebo snad mým dětským pohledem?

Nejváženějším občanem mezi starousedlíky byl trafikant Kučera. Z války si přinesl protézu, berle a medaili….bojoval na Dukle. Vlastnil dva dopravní prostředky. Krátké trasy zvládal na ručně poháněné tříkolce na řetězový převod a na vzdálenější přepravu používal černou motorovou trojkolku značky ČZ. V prostoru za sebou (pro zavazadla) vozil berle a někdy tam povozil i kluky z ulice, což byla pro nás obrovská událost, kterou nám hoši z ostatních čtvrtí města záviděli. Na pravém pahýlu od stehna dolů nosil Kučera kovovou protézu, na levý by se mu nevešlo připnout ani metál za zásluhy. Náš trafikant byl skvělý člověk. I přes svůj handicap byl neustále dobré mysli, s každým přátelsky pohovořil, neměl žádných nepřátel. Od dospěláků vím, že když čas od času navštívil naší hospodu, zavládl v ní nehospodský klid. Všichni, i chlap od pípy, si sedli kolem kulečníku a poslouchali trafikantovo vyprávění. Vyprávění příběhů ze života, z vojny, z ulice i z cest po světě. Nikdy si nestěžoval na svoje postižení, ani nikdy nepřetřásal nepříznivé politické klima.

Jednoho sychravého podzimního rána našli našeho trafikanta Kučeru za městem v příkopě a opodál jeho převrácenou tříkolku. Proč zemřel nejlepší člověk našeho města, se už nikdo nedověděl.

 Náš trafikant by mohl klidně být hejtmanem, protože měl rád lidi a lidi měli rádi jeho.

                                                                                                 Dědek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář