Jdi na obsah Jdi na menu
 


66. Červen ve stupních

11. 7. 2012

Drazí přátelé. Ano vy, kteří jste ještě ochotni číst ty moje dřisty-prdy. Události letošního června jsem shrnul do několika odbornostních stupňů a tady jsou:

„Na svatého Jána otvírá se k létu brána“, říká pranostika a skutečně, na základě mojí badatelské činnosti tomu tak opravdu je. Přestože se Medard nijak zvlášť nesnažil, byl úhrn srážek v regionu o 30% vyšší, než je dlouhodobý průměr. Ale pozor! Průměrná teplota ovzduší přesáhla dlouhodobý průměr o 2°C, v závěru měsíce byla dokonce zaznamenána tropická vedra vyšší než 30°C a dvakrát překročena rekordní teplota. Výraznější srážková činnost a rychlejší proudění větru, které bylo o 6%  vyšší než je dlouhodobý průměr, mělo v průběhu června pozitivní vliv na příznivý stav ovzduší. V šestistupňové stupnici indexu kvality ovzduší nebylo nutno vyhlašovat stav nebezpečí ani upozorňovat na nebezpečí smogu.

Zato však moje oblíbená biometeorologická předpověď neskýtala záruky klidu. Několikrát byla vyhlášena předpověď 2.stupně a dvakrát dokonce stupeň č.3, kdy se starším občanům doporučuje věnovat se pouze lahodnému nicnedělání. To já vždycky od babky Velitelky nepřijímám žádné příkazy a abych měl jistotu, že nebudu ničím zaúkolován, vypadnu na svém horském biku třeba na Lysou.

Ale pozor! Příroda skýtá mnoho zákeřných nástrah, které jsou rovněž předmětem zkoumání vědeckých pracovníků. Se zájmem sleduji předpovědi aktivity klíšťat a představte si, že v deseti stupňové škále jsme se v průběhu června dostali na stupeň č.9 a to prý, jak tvrdí odborníci na klíšťata, má být hůř. Klíšťata se rozhodla nastoupit útok i na nejvyšší vrcholy našich hor, což je fungl novým jevem.

Letošní bouřkový měsíc (bouřek bylo pět, kroupy padly jednou,) se v našem regionu naštěstí obešel bez vyhlášení kteréhokoliv ze tří stupňů povodňové aktivity a varování skončilo pouze na vyhlášení bdělosti. Hůře dopadli obyvatelé spřátelených regionů v jižních a severních Čechách.

Zato se však můžeme pochválit neobvyklou událostí a to že 16.6. v Jeseníkách byla zaznamenána zvýšená seismická aktivita. Podle Richterovy škály to byl sice jen třetí stupeň z deseti, který je pouze pocitový a nezpůsobuje žádné škody, ale představme si, co by se dělo, kdyby jen o tři stupínky vyšší otřes postihnul Strakovu akademii. To by bylo škody!!! (Pryč od tématu!)

Když se motám kolem červnových stupňů, nemohu pominout závěrečné vystupňování aktivity související s ukončením školního roku. I já jsem svoje aktivity vystupňoval, co to šlo, abych si zasloužil pěkné důchodcovské vysvědčení, ale o tom jsem už před lety svoje povídání napsal. Dosud jsem však nezmínil studijních výsledků mého o šest let mladšího bratra, a že tam bylo stupňů…!!!

Tady je:

Náš otec byl důstojníkem Československé armády. V padesátých letech mu řekli: „Vstup. Když nevstúpíš, tak odstúpíš“. A protože nevstúpil, stal se úředníkem. V šedesátých letech mu řekli: „Abys mohl být dobrým úředníkem na okrese, měl bys vstúpit“ Otec nevstúpil, přestal řídit odbor statistiky a stal se řidičem. Svoji dodávku pak řídil až do důchodu. Naše matka byla mnohem praktičtější. Ta vstúpila hned na první pokyn a rázem se v naší porodnici zvedla četnost i kvalita porodů, ba i spokojenost rodiček dosáhla nejvyššího  stupně. Můj bratr nebyl příliš dobrý student. Maturitní zkoušku na střední škole složil až napodruhé, ale na Vysokou vojenskou školu se dostal a zde všemi ročníky prošel bez významnějších potíží. Jediný problém, na který si zadělal, byl ten, že dva měsíce před promocí školu podpálil. Unavený, posilněný několika dvanáctistupňovými pivy říznutými slivovičkou chudák usnul i se zapáleným cigárkem…a už to šlo. Nebýt briskního zásahu místní jednotky požárního sboru, lehla by kolej a následně i škola popelem. Vedení rozhodlo o vyloučení studenta-žháře a stanovilo úhradu vzniklé škody splátkovým kalendářem. Jenže můj bratr, poučen osudem svého otce vstúpil a rázem bylo odpuštěno. Po letech, to už byl majorem, když přišla nová doba, mu řekli: „Takové, co vstúpili my v řadách armády nepotřebujeme, a tak jako stará struktura musel službu vlasti zanechat těm důvěryhodnějším. Dnes má můj bráška slušnou penzi a hospodu hned vedle hasičské zbrojnice . Je spokojený. Jaké z toho plyne poučení? Jestli vstúpíš nebo nevstúpíš, to je úplně fuk. Hlavní je, abys měl kliku.

                                                                                            Červen 2012 Dědek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

také poučné...

(Aneta, 18. 7. 2012 13:49)

Přesné, vtipné... vždy se u článků dobře pobavím, často i poučím :-) těším se na dašlí!

Pěkné

(Jirka, 16. 7. 2012 8:51)

jako obvykle pěkné ! Koukni na
http://www.voldzi.cz
pokusím se i tam psát svá "moudra"
(musíš si překliknout na češtinu, aby jsi to přečetl, ruština tam není :-.)

V

(Filip, 11. 7. 2012 11:27)

Dekuju za pekne počteničko