Jdi na obsah Jdi na menu
 


80. BISKUPICKÉ KALÉŠEK

                                   BISKUPICKÉ  KALÉŠEK

                              (Aneb od pálenice k pálenici)

 

Tam, kde končí Haná a začíná Českomoravská vysočina, nalézá se malá avšak slavná obec Biskupce. Malá proto, že čítá pouhých sto šedesát stavení, ve kterých žije čtyřistapadesát obyvatel. Slavná proto, že kromě fary se ve všech domech pálí slivovice. Však taky na jednom z domů je velký nápis: „Nebudete stonat, nabudete mřít, budete-li Biskupickou slivovicu pít“.  Místní se před patnácti lety rozhodli, že uskuteční soutěž o nejlepší destilát, která záhy dosáhla nadregionálních rozměrů. Degustaci provádějí všichni zúčastnění plnoletí návštěvníci akce a jméno držitele vítězného vzorku je pak na návsi vytesáno do mramorového sloupu. Další raritou obce jsou díla místního pana Šumbery, který dokázal z proutí uplést třímetrové velikonoční vejce, stejně velkého zajíce a pomlázku dlouhou 55m, což je potvrzeno a zaznamenáno v knize rekordů v Pelhřimově. Připravený program byl bohatý. Návštěva místní palírny a degustace pálenek, promenádní koncert, návštěva zdejšího muzea velocipédů a lidových tradic, vystoupení bavičů, imitátorů, hudebních kapel, divadlo pro děti atd. Žádná pouťová atrakce nebo vyřvaná párty, žádný policajt, žádné výtržnosti, žádný nechutný ožralec. Zkrátka pouze  jídlo, hudba, tanec, zažili jsme srandy ranec.

Lhal bych, kdybych řekl, že jsem do Biskupic jel jen proto, abych ochutnal slivovici a navštívil muzeum. To ne. Pravým důvodem byla pro mě účast na tradičním závodu velocipedistů historických kol. Celá stovka mužů, žen i dětí na starých kolech v dobových oblečcích se přesunula k místu startu na náměstí v sousedním Jevíčku. Neklamnou známkou vysoké úrovně závodu bylo to, že mezi borci nechyběl ani mnohonásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole a účastník Tour de France - Josef Zimovčák, dále čtyřnásobný mistr světa v jízdě na drezině (dřevěném kostitřasu) Ivan Křivánek, nebo držitel rekordu v jízdě pozpátku atd. Já jsem se však zahleděl do velocipedistky barokních tvarů, oblečené do barokních šatů s barokním kloboukem velikosti deštníku. Obvod jejího těla byl snad větší než obvod stoleté lípy, podprsenka číslo pět jí byla dost těsná. Tak těsná, že se ve mně začaly probouzet hříšné pudy. Když jsem ji míjel povšimnul jsem si, že nemá sedátko, nebo to tak alespoň vypadalo. Muž ve smokingu s buřinkou na hlavě a flašinetem zavěšeném na krku jednou rukou točil klikou, druhou střídavě řídil a bafal fajfku. Obdiv přihlížejících si vysloužil Napoleonův voják na kostitřasu. Po ukončení časovky následovala jízda zručnosti, a poté jízda elegance, ve které samozřejmě dominovaly dámy.

Program ještě zdaleka nebyl u konce, když jsem se vydal domů, do města kalného ovzduší. Ještě před půlnocí už jsem svojí drahé podával hlášení o tom, jak se žije v normálním světě a ona mi pak na oplátku poreferovala o svých zážitcích: O akčním zboží v Bille, o Vyvolených ve vile, o dojemných seriálech, co nového v kuloárech, o životě celebrit…..musela mě probudit.

 

Tož na zdraví a dobrou noc!  

Dědek

 

 

Náhledy fotografií ze složky Biskupické kaléšek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář