Jdi na obsah Jdi na menu
 


94. O ŠTĚSTÍ

8. 3. 2015

O ŠTĚSTÍ

Milí přátelé, čtenáři. Nedělám si valné iluze o umělecké hodnotě svých článků, vždycky však byly napsány pravdivě, jen s lehkou nadsázkou a ironií, jako rychlá reakce na aktuální události, které mi život přinesl.

A tady je další:

Třináctého února 2015 byl pátek. Moje žena domácí mi vrazila do ruky papírek s napsanými úkoly, které mám ve městě zařídit. Sotva vylezu před barák, přeběhla mi přes cestu černá kočka. Ne že bych měl něco proti městské fauně, ale černá kočka přes cestu a ještě v pátek třináctého, to je dost velký průser. Hned mi bylo jasné, že je přede mnou den plný nástrah, proto jsem se otočil na podpatku a raději se vrátil domů. Po zbytek dne jsem nedělal nic, jelikož v lahodném nicnedělání je aspoň jistota, že se nic nepokazí.

Za splněním úkolů jsem vyrazil až na druhý den. Jdu po chodníku a najednou, jakoby pode mnou ujela zem. Zavrávorám a jen díky býčí síle a mrštnosti šelmy, kterou disponuji, jsem ustál stabilitu a nezpůsobil si újmu na zdraví. Ejhle! Tolik radosti! Vždyť já jsem šlápnul do psího sakramentu, či snad exkrementu, nebo jak se to teď správně říká. Hned jsem si vzpomněl na svoji babičku, nemyslím svou babku domácí. Mám na mysli moji babičku, která se narodila v roce 1900. Ta vždycky říkala: „Chlapče, když šlápneš do hovna, to přináší štěstí, a tak si hned kup los a uvidíš, že vyhraješ“. Dal jsem na radu svého prarodiče a bez ohledu na to, že páchnu jak rasův pytel, vydal jsem se k nejbližší trafice a koupil hned dva stírací losy. To aby byla jistota.

Nevyhrál jsem nic. Zkrátka stará pravidla se z našeho života nějak vytratila.  Kde jsou kominíci, kteří přinášejí štěstí? A kdyby jste náhodou o nějakého zakopli, stejně nenajdete na svém oblečení knoflík, který musíte uchopit. Kde jsou podkovy na cestě a taky bílí koně, kteří přinášeli štěstí? Aby se štístko pojistilo, muselo se zatahat za vlasy a říct -,moje štěstí, bílý kůň‘. A když jste potkali zrzavovlasatého, museli jste si naplivat do rukávu a pak teprve byla jistota, že nebudete před tabulí zkoušeni z předmětu, který nemáte v oblibě. Jenže už ani u těch zrzků si dneska nejste jisti, jestli nejde o chemii. Dokonce už ani čtyřlístek v kultivovaných městských travinách nenajdete. Zato však z pravidel, která předznamenávají smůlu se nevytratilo skoro nic. Vyšlechtit kočky na pouze bílé nebo vícebarevné se zatím nikomu nepodařilo. Vyrobit kanály v reflexních barvách, to ještě nikoho nenapadlo a při tom každý ví, že šlápnout na kanál přináší smůlu a kolik lidí už v kanálech skončilo! A co takhle zrušit pátky třináctého a nahradit je zdvojenou, samozřejmě volnou dvojsobotou čtrnáctého!? Zabránit rozsypání soli tím, že se bude prodávat pouze v tekutém stavu, jako nasycený roztok. Zakázat prodej rozbitných zrcadel a nahradit je pouze inovačními nerozbitnými. A co na to naše vláda a Brusel !? Nic!! Těm je to úplně fuk!

Takže na los jsem nevyhrál a protože přišla ,céra a fňučky‘, povykládal jsem jim o kromobyčejných událostech dnešního dne. Ony se zas naopak svěřily s tím, že Niki po úspěšném pěveckém vystoupení v Koreji bude příští měsíc koncertovat v Řecku a taky se jim narodily další tři ovečky- Bára, Božka a Bertík, a zeťák frajeřil na sjezdovce a vykoledoval si hned dvě ortézy, Andrejka si ve škole zlepšila prospěch, taky už rozkvetly krokusy a benzín zdražili jen o padesát haléřů. No tolik radostných událostí najednou na svém starém hřbetu snad ani  neunesu! A pak že šlápnutí do hovínka nefunguje! Ono totiž štěstí má mnoho podob a nemusí to být vždycky jen o penězích. Když se na vás nahrnou dobré zprávy a příjemná domácí pohoda, jedná se přece taky o štěstí.

A proto: Pejskové a pejsky (fenečky), klidně odkládejte výsledky svého metabolizmu na chodníky, nám občanům města to vůbec nevadí, ba naopak. Čím více hovínek, tím více nezbytného štěstíčka.

Hodně štěstí přeje  Dědek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Děkuji za důvod k zasmání!!

(Kača, 29. 7. 2015 20:48)

Krásně vám to píše (tam určitě nějaký talent bude)!! Moc děkuji, hezky jste mě rozesmál a potěšil češtinou. Pozdravy z deštivého Skotska!

Pověra

(Jirka V., 13. 3. 2015 9:37)

Moc pěkné - jen doplňuji o poslední výklad pověry, kdy černá kočka přeběhne přes cestu. Tak tedy, pokud přeběhne černá kočka přes cestu, tak to znamená, že to zvíře někam jde ! :-)